Başkan Büyükkılıç: "Tarih Yeniden Yazılıyor"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi. İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapının ortaya çıkarıldığını söyleyen Başkan Büyükkılıç, Kayseri’den tarih fışkırdığını belirterek, “Adeta tarih yeniden yazılıyor. Benzerlerinden farklılık gösteren mozaikli yapı çok önemli bir turizm merkezi olacak. ” dedi.

Başkan Büyükkılıç: "Tarih Yeniden Yazılıyor"
27 Ekim 2021 - 17:41
İncesu İlçesi, Örenşehir Mahallesi, Köy İçi mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Kayseri Müze Müdürlüğü’nün denetiminde sürdürülen arkeolojik kazılarda çok önemli bulgulara ulaşılıyor.

10’DAN FAZLA ODA AÇILDI, EN BÜYÜK MOZAİKLİ YAPI

İlk bulgulara göre M.S. 4. yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans’a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler ortaya çıkarıldı. 10’dan fazla odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden yapı, tespiti yapılan İç Anadolu’daki en büyük mozaikli yapı olarak dikkat çekiyor.

GREKÇE VE LATİNCE YAZILI MOZAİKLER

Geometrik süslemelerin hâkim olduğu, yaptıran şahısların isimlerinin ve bitkisel figürlerin de yer aldığı yapıda kurtarma kazıları sonucunda ortaya çıkarılan iki mozaik-yazıt görüldü. Üzerinde Latince bir yazıt bulunan mozaik, dikdörtgen planlı bir yapının tabanında yer alırken, üzerinde Grekçe bir yazıt bulunan diğer mozaik ise kısmen korunmuş olan bir duvarla çevrili bir başka binanın tabanına döşenmiş bulundu. Latince mozaikte, ‘30. yıldönümü vesilesi ile ve 40. yıla ulaşması için dualarımızla. Bu bina (fabrica), dostu (comes) Hyacinthos’un önderliğinde inşa edildi. Sen, ey bina, şimdi en görkemli düzeye ulaştın’ yazarken, Grekçe olan mozaikte ise ‘Sağlıklı olarak gir’ veya ‘Sağlıklı isen gir’ yazıyor. Ayrıca kazı çalışmaları kapsamında bu sene çıkan Uakinthos Kometos zamanında yapıldığı tahmin edilen Epi Uakithou Kometos Ktistou yazıtı da yer alıyor. Bu yapının Anadolu’da Antakya, Zeugma ve Maraş’ta örnek benzerleri olduğu da biliniyor.

ADETA TARİH FIŞKIRIYOR

Burada açıklamalarda bulunan Başkan Büyükkılıç, amaçlarının Kayseri’yi daha iyi konum ve duruma taşımak olduğunu vurgulayarak, “Üniversiteler şehri olarak bilinen bu güzel şehrimiz endüstri ve ticaretin merkezi olarak anılırken, şehrimizde adeta tarihin fışkırdığını ve kültürel çalışmalarının en güzel örneklerinin ortaya çıkmaya başladığını da hep beraber gözlemlemekteyiz. Zaten amacımız Kayseri’yi kütüphaneler şehri, müzeler şehri yapmaktır” dedi.
TARİH YENİDEN YAZILIYOR

Kayseri’nin dört bir yanında kazı çalışmaları yapıldığını hatırlatan Büyükkılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Kültepe-Kaniş-Karum’daki kazılarımızda, Keykubadiye kazılarımızda, Kızılköşk kazılarımızda ve tabi ki 7 milyon 500 bin yıl önceki yaşamış olan fillerin ataları olarak bilinen fosillerle ilgili çalışmalarımızda adeta ‘Kayseri’de tarih fışkırıyor’ anlayışı içerisinde kamuoyunun ve bu işin sevdalılarının bilgilerine arz etmeye, istifadesine sunmaya çalışıyoruz. Adeta tarih yeniden yazılıyor. Orta Anadolu’da en önemli bir merkez olduğu gibi Türkiye’de de sayılı olan bir yerde, şu anda mozaiklerle ilgili çalışma yapıldığı yerdeyiz, bölgedeyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak, Kültür Bakanlığı’mızla, Valiliğimizle el ele vermek suretiyle bu çalışmaları yerinde inceleme ve bilgileri arz etme yönünde gayret gösteriyoruz. İnşallah İncesu’muz için ve Örenşehir bölgemiz için önemli bir destinasyon ve turizm merkezi olacak. Zaten Kapadokya’nın giriş kapısı olan Yeşilhisar’ımız, İncesu’muz adeta bir bakıma fonksiyonu üstlenmiş olacak. Biz de bunu açığa çıkartacağız. Hemen yanı başımızda Sultan Sazlığı’mız var. Koramaz Vadi’miz var. Erciyes gibi önemli bir değerimiz var. Erciyes’in zenginlikleri var, güzellikleri var.  Eteğinde de bu güzel çalışmalar var. Tarih yeniden yazılacak diyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Bu haber 82 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum