İYİ PARTİ KAYSERİ’DE İYİ Mİ ?

İYİ PARTİ KAYSERİ’DE İYİ Mİ ?

Son inişli çıkışlı, masadan- kalkıp oturma işi olmasaydı, şu anda daha İYİ durumda olacak olan İYİ Parti yine de, hatırı sayılır bir normalin üstüne özgül ağırlığa ulaştı. Yani diyelim ki 1 kg lık cüssesi varsa halen 3 kiloluk bir cüsseli insan görünümünde işler yapıyor. Siyasette de bu esas değil midir, kazan da nasıl kazanırsan kazan. Ortalama anketlerde (ben anketlere inanmıyorum ama adettendir diye verdim) İYİ Parti’nin oyu Türkiye genelinde yüzde 14 ile 20 arasında çıkıyor. Kayseri’de ise bunun biraz daha üzerinde bir aralıkta olması bekleniyor.

GÜNDEŞ PELİN BAKIR İYİ PARTİ Mİ  ?

Aslında Pelin Gündeş Bakır hanımı İYİ Parti ile ismi gündeme gelince bir araştırdım, belki çok önceden yapmam gerekirdi ama baktım gördüm ki, şu anda hangi partide olursa olsun, saygı gösterilecek müthiş bir donanımı var. Deprem ve deprem sonrası acil durum yönetimi konusunda Amerika’nın en üst kurumu olan  FEMA’da (Federal Acil Durum Yönetim Kurumu – Federal Emergency Management Agency, kısa adıyla FEMA) 7 ay eğitim almış. En ünlü üniversitelerde, yurt içi ve yurtdışında dersler vermiş . Konu direkt deprem, altyapı ve sonrasındaki kriz yönetimi. Daha ne olsun. Merak eden lütfen google efendiden Pelin Gündeş Bakır diye yazsın görsün. Cidden şimdi Ak Parti’de değerli pekçok ismin,  nasıl kısır çekişmelere ve haksız yere siyasi ihtiraslı insanların küçük beyinlerine, kurban edildiğini daha iyi anladım. Yazık etmişler, zira şu anda Ak Parti içinde Pelin Gündeş Bakır donanımında ikinci bir isim yok. AFAD’ın başındaki ve KIZILAY’ın başındaki insanlarla Pelin Gündeş Bakır’ın kariyerini ve donamınını ALLAH AŞKINA KIYASLAYIN,

Dolayısıyla özeti şu ki, Pelin Gündeş Bakır, varlıklı bir aile yapısı olduğu için, iş takibi vs. gibi konulara meyilli olmadığından, müthiş mesleki ve akademik donanımlı ve mükemmel akıcı bir İngilizcesi de olduğundan dünyayı da çok iyi takip eden biri, onun için, ama İYİ  Parti, ama başka bir partiden de olsa TBMM çatısı altında yer alması ve akabinde hiç değilse ilgili konmisyonlarda görevlendirilmesi gereken,bence ender isimlerden biri.

İYİ PARTİ SIRALAMASI NASIL OLABİLİR ?

O kadar çok liste dolaşıyor ki  siyaset meydanında,hani bini bir para misali… Ben de sizler için hem Ankara hem de Kayseri İYİ Parti kulislerini şöyle bir yokladım ve bakın nasıl bir liste çıktı ortaya.

Partinin kurucular kurulu listesinde yer alan Abdullah İlker Sungur’un aynı zamanda Genel Başkan Akşener’in “güvendiği” isimlerdenv egittiği her yurtiçi gezisinde  yakın ekibinde yer verdiği  biri olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Zira, A. İlker Sungur’un babası İbrahim Sungur da, hayatını “güvene dayalı” dostluklar kurmaya adamış ve tahminime göre de, bir hayli dost-arkadaş biriktirmiş biridir, oğlunun da böyle olması sanırım normal. Ayrıca yine İbrahim Sungur’un  yıllardır  Yeni Ufuklar Derneği üzerinden (zaten Onursal başkanı bu derneğin de) okuttuğu öğrenciler, yaptığı ve yapmaya devam ettiği yardımlar ve son asrın felaketinde bölgeye yaptığı yardımlar takdire şayandır, keşke şehrine ve insanlığa yardımı şiar edinmiş bu kabil insanların sayısı artsa. 

Şimdi Kayseri’de Dursun Ataş, partiyi dar zamanında sırtlamış, milletvekilliği kazandırmış ve bugünlere kadar da kazasız belasız getiren  biri olarak, siyasetçi birikimiyle ve yakasındaki milletvekili rozetiyle de,  ilk sırayı hakeder diye düşünüyorum.

Zaten İYİ Parti’de çekişme birinci sıradan sonraki yerler için. Yani, siyaseten şoför mahalli olarak bilinen 1 ve 2. sıralar tam dolu değil. Ataş’ın yanındaki koltuk şimdilik boş. Buraya büyük ihtimalle Abdullah İlker Sungur veya Pelin Gündeş Bakır oturur. Hangisi şoför mahalline oturursa, diğer isim kesinlikle hemen Ataş’ın arkasına gelecek şekilde yine siyaset arabasındaki önemli bir koltuğa oturturulur. Diyesim o ki, ilk ikiden sonraki en güvenli koltuk kapıya yakın olan değil de dolmuşta şoförün yani kaptanın arkasındaki koltuktur. Çünkü dolmuş her durakta durdukça inen binen olur ve kapıya yakın yerler hep rüzgar alır, bir bakarsın indirivermişler. Ama kaptanın arkasındaki koltuk garanti gibidir. 

Yani ilk üç , Dursun Ataş, A.İlker Sungur ve Pelin Gündeş Bakır olabilir, bu kuvvetli bir ihtimal. Ardından da Kazım Yücel’i koyarlar ve derler ki” hadi bakalım Kazım bey sen şehirde çok etkilisin, hem sen gel, hem de dördüncüyü  de getir”. Artık dördüncü isim Sebati Ataman mı olur  yoksa daha önce  belediye başkan adayı da olan Dr. Hasan Sami Özvarinli mi yada Mustafa Özsoy mu olur bilemem. Ama bir diğer ismi geçen  Dr. Hüseyin Cengiz Gürbüz’ün listede üst sıralarda şansını pek görmüyorum. 

Bir süre önce İYİ Parti’ye geçen Sedat Kılıç’ı  listede seçilecek yerde değerlendirirler mi bilemiyorum şu an için ama, (aslında olabilir de, çünkü  Kılıç’ın partiye geçiş töreninin Akşener’in makamında ve huzurunda yapılması Kılıç’a verilen değeri gösteren çok önemli bir siyasi geleneği işaret eden ritüeldir.)  seçimi atlattıktan sonra, ilk kongrede İl Başkanı ya da daha farklı şekillerde değerlendirebilirler diye düşünüyorum. Şayet altılı masa seçimi kazanır da iktidar olursa , zaten o zaman iktidarın da Sedat Kılıç’a “yürü ya Sedat”  diyeceğini sanıyorum. (Tabi bugünlerde partiye seçimde kullanılmak üzere hatırı sayılır bağışlar yaparsa , iktidar sonrası, Sedat Kılıç’ın işlerinin  hızlanması süreci daha da kısalır, bence) Malum, her iktidar kendi döneminin, bürokrat ve  iş dünyası mensuplarını,  kendi yaratır .

İYİ Parti ile ilgili bugünlük değerlendirmelerim bu şekilde. Sırada Ak Parti var. Ardından da, CHP ve MHP kulislerini kaleme alacağım. Vakit kalırsa ve artacak olan siyasi yoğunluktan fırsat bulabilirsem ve de sıra gelirse, altılının içindeki küçük tabela partileri ile , bunun dışındaki küçüklere ilişkin değerlendirmelerim de olacak. Mesela , hani şu daha deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin kırkı bile çıkmadan, yakınlarının acısı dahi henüz dinmeden, dans yaparak aklınca bir akım başlatan parti var ya, memleket partisi diyorlar ama memleketin acısından bihaber olduğunu düşünüyorum, bu zıpçıktıklıklarla… Neyse.. Sıra gelirse bakarız.

Kalın sağlıcakla

KATEGORİ

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )