SİYASET KAZANI KAYNIYOR  !

SİYASET KAZANI KAYNIYOR  !

Seçim süreciyle beraber milletvekilliği aday adaylığı başvurusu da başlayınca, Kayseri’de özellikle “Ankara’dan özel duydum” diye başlayan ve “aman haa benden duymadın iki kişilik söylüyorum“diye devam eden “kulis paylaşımlarıyla” siyaset kazanı fokur fokur kaynıyor.

Ak Parti’de Mehmet Özhaseki ve Hulusi Akar listelerinden bahsedilirken, CHP’de liste hakimiyetinin tamamen Çetin Arık’da olduğu söyleniyor.  MHP’de de, MHP Genel Başkan yardımcısı Kayseri milletvekili İsmail Özdemir’in listenin belirlenmesinde Genel Başkan Devlet Bahçeli’den sonraki, tek yetkili isim olduğu öne sürülürken, Mahzar Gündoğ, Alper Altuntaş ile mevcut milletvekillerinin isimleri öne çıkıyor.

AK PARTİ’DE ÖZHASEKİ Mİ AKAR MI  ?

Son kulis bilgilerine göre, Kayseri’de Ak Parti’de iki farklı liste yapılıyor, birincisinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki liste başı diğerinde de, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar birinci sırada şehrin yeni ağabeyi olarak yer alıyor. Eski isimlerden Özhaseki dışında kimsenin yer almadığı listede,Eski  Tarım Bakan  Yardımcısı Mustafa Aksu, Erciyes AŞ Genel Müdürü ve yönetim kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, Mustafa Demir (Demirgrup Yönetim Kurulu Başkanı) Ahmet Tural ( Mali Müşavir) ve Emine Timuçin isimleri diğer isimlere göre daha çok öne çıkıyor.

CHP’DE YİNE ARIK LİSTE BAŞI

CHP Kayseri milletvekili sıralamasında liste başının kıdemlisi Çetin Arık yine yerini koruyacak lakin ikinci sıra için çekişme var. Zira ikinci sıraya Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kayserili Mahmut Arıkan’ın geleceği en güçlü iddialar arasında. Arık bu isme üçüncü sıranın verilmesinde ısrarcı olurken 2. sıraya eski il başkanı Ümit Özer’in konulmasından yana olduğu biliniyor. Arık’ın hesaplarını bozacak en önemli çıkış ise, mevcut İl Başkanı’na da  muhahif olan 10 İlçe başkanının seçimde nasıl bir yol izleyeceği konusu olduğu söyleniyor. Öncekİ gün aday adaylığını açıklayan Aşkın Genç’in ise   asıl listede yine seçilemeyecek yerde itibarlı isim olarak değerlendirilmesi hiç de sürpriz olmaz.

MHP’DE MÜHÜR ÖZDEMİR’İN ELİNDE Mİ ?

MHP milletvekilliği aday adaylığının hareketli olduğu partilerin arasında yer alıyor.  Listelerin oluşturulmasına MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri milletvekili İsmail Özdemir’in doğrudan müdahil olduğu biliniyor. İsmail Özdemir, büyükşehirlerden birine liste başı olmazsa, Kayseri’de liste başı olması kesin. MHP’nin Kayseri’den çıkaracağı milletvekili sayısında mevcut durumun korunup korunmayacağı tahmin edilemezken, Alper Altuntaş, Mahzar Gündoğ, Kürşat Açıkgöz sıralamada üstlerde yer bulabilecek isimler arasında yer alıyor. MHP’nin geçen seçimlerdeki gücüne kavuşması için kalan kısa sürede çok yoğun çalışılacağı belirtiliyor.

PELİN GÜNDEŞ BAKIR İYİ PARTİ 1 Mİ 2 Mİ OLUR MU  ?

Kayseri’de İYİ Parti’yi sırtlayan isimlerin başında gelen Kazım Yücel ve eski İl Başkanı  Sebati Ataman’ın yanısıra Sedat Kılıç’ın da milletvekili aday adayları arasında ismi geçiyor. Hatta Kazım Yücel resmi adaylık başvurusunu yaptı. Ancak son dönemde Ataman ile  alakasız da olsa,  bazı iddia ve ses kayıtlarının  sosyal medyada paylaşılması üzerine az da olsa, Ataman ismini gerilettiği belirtiliyor.  Ancak Sebati Ataman’ın bu iddiaları asılsız olarak nitelendirip kasıtlı olarak yapıldığını düşünmesinden dolayı,  kesinlikle milletvekili aday adaylığına başvurması bekleniyor. Liste başının mevcut milletvekili Dursun Ataş’ın olacağına partililer kesin gözüyle bakarken, ikinci sırada partili partisiz herkesle iyi ilişkiler kurduğu bilinen Kazım Yücel’in yer alması sürpriz olmayacak. Üçünsü sırada aday olursa Sebati Ataman veya Sedat Kılıç’ın isimlerinin yer alacağı konuşuluyor.  (Müteahhit Kılıç, partinin seçim sponsorluğunu üstlenmeyi kabul ederse diye de bir ön şarttan bahsediliyor)  Tüm bu yorumların yanısıra son kulis bilgilerine göre, Ak Parti Kayseri eski milletvekillerinden ve 2019’da Ak Parti’den ihraç edilen Pelin Gündeş Bakır’ın,  Ankara’da İYİ Parti üst yönetiminde sıkı temas halindiği olduğu ve Kayseri’de İYİ Parti’ye liste başı veya ikinci sıra adayı olarak gönderilmesinin sürpriz olmayacağı gelen duyumlar arasında yer alıyor. Pelin Gündeş Bakır ismi Kayseri’den aday gösterilirse, az önce anlattığım kulis bilgilerine dayalı sıralama da ciddi sıkıntılar yaşanır.

GÜLSOY-ÖZKAYA-BÜYÜKSİMİTÇİ

TOBB’un Kayseri için mevcut isimlerden hiçbirinin adaylığına sıcak bakmadığı  yorumları yapılırken, Ömer Gülsoy, bana,  adaylığı düşünmediğini Kayseri Ticaret Odası gibi şerefli bir görevi layıkıyla sürdürebilme düşüncesinde olduğunu söyledi. Aynı şekilde KTO Meclis Başkanı Cengiz Hakan Aslan da siyasete enazından bu dönem sıcak bakmadığını açıklayan isimlerden.  Öteyandan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ve KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya’nın isimleri de farklı partiler için geçmekle birlikte her iki isim de yine bana,  siyasete girmeyi istemediklerini net cümlelerle söylediler.

MUSTAFA ÇELİK, DEMİREL GİBİ  !

Kayseri Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sessizliğini şimdilik koruduğunu ve  herhangi bir partiyle bir angajmana girmediğini,siyaseten de bir değerlendirme yapamayacağını  söyledi , bana. Ancak Çelik’in ismi hem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın himayesindeki potansiyel Ak Parti milletvekili adayı  olarak konuşuluyor hem de, sol fraksiyon partileri hariç  tüm partilerden doğrudan davet geldiği biliniyor. Ençok yüklenen ve ısrar eden de  DEVA Partisi,. Bu nedenle son günlerde Çelik ismi daha çok DEVA Partisi ile anılıyor.Ancak Çelik’e çok yakın bir isme söylediğine göre, milletvekili adaylığını düşünmüyor ancak “siyaset bu yarın ne getirir bilinmez” diyerek de rahmetli Demirel’in “dün dündür bugün bugün” sözünü hatırlatıyor,üstelik siyasette 24 saat çok büyük bir süredir. Yine bunu söyleyen de rahmetli Demirel’di. Çelik ‘in stratejisine çok uyuyor.

KATEGORİ

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )