Neşe Deniz

Neşe Deniz

[email protected]

GÜRBÜZ ÇOCUKLAR ORDUSU

02 Mayıs 2021 - 19:27 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 19:59

GÜRBÜZ ÇOCUKLAR ORDUSU

1908-1919 yılları arasında 10 yıl boyunca 3 büyük savaş gören ülkemizde Anadolu adeta yoksullar ve yetimler memleketi olmuştu.Sokakta neredeyse erkek kalmamıştı.

1919 yılında Kurtuluş Savaşı yılları Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa,Erzurum’a geçerken Bayburt’ta yol üstünde karşılaştığı kimsesiz çocukların Erzurum’a nakledilmesi emrini verir .Doğu cephesine geldiği ilk günlerde 50 bine yakın bakıma muhtaç çocuk olduğunu rapor etmiş onların topluma kazandırılması ve okullar tayin edilmesi için ilk adımları atmış sonrasında Sarıkamış’ı okul kasabası haline getirmiştir.Bu çocuklara temsili olarak Gürbüz Çocuklar Ordusu denilmiştir.

“Yetimler Babası “ Kazım Karabekir Paşa bu okullarda askeri eğitim yanında beşeri bilimler eğitimleri verilmesini sağlamıştır.Dönemin şartlarında alınan eğitimler inanılması güç ama sinemacılık,şimendifer,buhar makinası tamiri,sıhhiyecilik gibi eğitimlerdi.Bu çocuklar küçük çaplı tıbbi operasyon yapar hale gelmişti. Orduya potin ve kıyafet bile dikiyorlardı.Çocukların eğitim sonrası köylerde hizmet için görevlendirilmeleri köy enstitülerinin fikir temelini oluşturmuştur.

Kendisi de bir yetim çocuk olarak başardığı tüm işlerin en güzelinin bu çocukları yetiştirmek olduğunu söylemiş vicdanlı ,sanat aşığı,disiplinli ,milli duyguları güçlü bir askerdi.

Dönemin yetim ermeni çocuklarını ise Trabzondaki Ermeni yetimhanesine göndermiş onlara da sahip çıkmıştır.

9 eylül 1919  da Ermeni yetimleri ona şükran duygularını iletmek için Paşanın karakalem portresini yaparak altına not düşmüşlerdir.
          “Yetimler Babası Kahraman Kazım Karabekir Paşa Hazretleri”

                              Trabzon Ermeni Yetimleri Tarafından

                                      

Bu yazı 146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum