Serbülent Altıparmak

Serbülent Altıparmak

[email protected]

Faiz Artışı Çözüm Olacak Mı?

19 Mart 2021 - 00:29 - Güncelleme: 19 Mart 2021 - 11:09

18.03.2021 tarihli P.P.K diyelim Merkez Bankası diyelim adını ne koyarsanız koyun 200 baz puanlık faiz artışını değerlendirmek gerekliliği ortaya çıktı ve bende bu konuda bu konuyu kaleme almak istedim. Hatta bir zorunluluk haline geldi benim açımdan.
Aslında yazının başında bulunan bu sorunun yanıtını bulmak çok zor değil.
Risklerin düşürülemediği bir ortamda faiz artırımı veya indirimi asla kalıcı bir sonuç sağlamayacaktır.


Ülkemiz ekonomisinde siyasal ve sosyal sorunların olmasından kaynaklı olarak risklerin yüksek olması da ayrıca bir sorun olarak görülmektedir. Dış ilişkilerimizin durumu, iç siyasette yaşanan olumsuzluklar bu durumu daha da fazla çıkmaza sokmaktadır.
Avrupa Birliği tarafından uygulanacak olan yaptırımlar ikinci bir emire kadar ertelendi. Amerika ile Halk Bankası davası ve S-400 sorunu, yakın komşularımızla olan problemler, Rusya’nın bazı garip davranışları gibi örnekler gündemimizdeyken başka ne beklenebilirdi ki?  
Faizi yükselterek ülkeye sıcak paranın girmesi umudu nereye kadar devam edecek? Evet bu umut ile kısa süreli bir çözüm bulabilirsiniz. Ancak...
Önemli olan kalıcı çözümler bulabilmektir. Ülkenin risklerini düşürmedikçe kalıcı çözüm bulunamayacağını da artık sağır sultan bile duymuşken ve hatta anlamışken maalesef hükümette ekonomi politikalarını uygulayanlar bunu bir türlü duymaz ve anlayamaz oldular.
Hazine ve Maliye eski Bakanının görevden affını istemesi ile başlayan bu faiz artış trendi ne zamana kadar sürecek hepimiz yaşayıp göreceğiz.
Zamanında faiz lobisi diye tabir ettiğimiz kişiler demek ki iş başına geçti ve bizim faiz fobimize yine el attılar.
Bu fobi bize işlerimizi unutturup, hobi haline getirmesin diye diliyorum...
DÖVİZ KURLARI OYNAMAYA BAŞLADI YİNE...
Döviz kurlarını baskılamak amacıyla faiz artışı yapmak maalesef üreten bir ülke olmayıp, ithalat yapan bir ülke olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ devletinde ancak ve ancak kısa vadeli çözümler üretecektir.
İhracatçı, ürettiği ürünü satıyor ama konteyner bulamadığı için ne yapacağını bilemez halde. Hammadde ithal eden imalatçılar alırken hem kur riski taşıyor hem fiyat artışı yaşarken iyice kıvranmaya başladılar. Artık gerçekten yönetilemiyor görmüyor muyuz?
Enflasyon?????
Bu yaşananların enflasyona olan etkisini de ayrıca değerlendirmek lazım. Gerçek enflasyonun neredeyse %40-50 seviyelerinde yaşanıyor olması artık vatandaşın sırtında daha büyük yüklere sebep olmaya başladı.
Geçim derdi daha büyük bir sorun halinde, günden güne de bu sorun büyüyor maalesef.
Yeni Paketimiz!

12.03.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı ekonomik tedbirler paketini açıkladı. Paket içeriğini inceleyip, okuyup, özümsediğimde inanın pek bir şey anlamadım açıkçası.
Yine Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile, Yine bankalar aracılığıyla, Yine kredi vererek yani Yine borçlandırarak destek verileceği söylendi. 5 personel alırsanız 500.000-TL 6 ay ödemesiz 24 ay vadeli krediler verilecek ve bu kredinin faizinden de aldığınız personellerin SGK primleri ve diğer resmi masrafları bu kredinin faizinden düşülecek MİŞ... Borç yiğidin kamçısıdır...
2020 yılı başlarından itibaren bu yöntemle verilen kredilerin ne kadarı işe yaradı?
Ne kadarı tekrar piyasaya döndü?
Gibi birçok soruyu kendi içimde cevaplayamazken yeniden aynı sarmal içerisine giren imalatçılar, esnaflar, tüccarlar... nasıl bir çıkış yolu bulacak yaşayıp göreceğiz...
Küçük Esnaflarımızın vergilerini kaldırdık!! 2021 yılı vergilerini 2022 yılında ödemeyecekler... 


İçimiz kararmışken Allah’tan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahminini güncelleyerek yüzde 3,5'ten yüzde 6,7'ye revize etti !!!
Hayırlı işler diliyorum.

Serbülent ALTIPARMAK
Finans Danışmanı
 

Bu yazı 260 defa okunmuştur.