Serbülent Altıparmak

Serbülent Altıparmak

serbulent.a[email protected]

FAİZLER ARTACAK MI? DÜŞECEK Mİ?

21 Ocak 2021 - 15:04 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 19:11

FAİZLER ARTACAK MI? DÜŞECEK Mİ?

Malumunuz son günlerde faiz artışlarının yaşanmasının mecburiyetleri ile karşı karşıya kaldık.
Ekonominin bazı kuralları vardır. Bu kurallara da piyasa şartları eklenince bu kurallarda da bazı değişiklikler yapılması gereği hasıl oldu.


Faize ve onun lobisine karşı savaş açan sayın Cumhurbaşkanı, aslında imalat sanayinde ve üretimde bulunan tüccarların ve işletmelerin  önünü açmak ve onların finansa yani paraya kolay ve az maliyetli olarak ulaşmasını sağlamak niyetindeydi.  Ancak bu durum SÜRDÜRÜLEBİLİR olamadı.

Bir süredir FAİZ oranlarının düşük tutulması ve enflasyonla savaş, Pandemi sürecinin başlaması ile tıkanmaya başladı.  Para arzının yeterli olmaması ile faiz oranları düşürüldü ve piyasaya bu şekilde epeyce bir BORÇ NİTELİKLİ KREDİLER ile girişler yapıldı.  Kamu bankaları kullanıldı. Özel bankalar bu konuda uzak durdu çünkü o dönemde bir de Aktif Rasyosu uygulandı. Yani bankanıza aldığınız mevduatın bir bölümünü mecburi kredi olarak vermeniz istendi.  Özel bankalar da ne yaptı bu işe girmedi... Zaten yakın zamanda da kaldırıldı. Özel bankaların mevcut sermaye yapısı (Yabancı Ortaklar) bize gayet güzel bir cevap vermiş oldu böylece.


Gelelim Bakan’ın sosyal medya üzerinden görevden AFFINI istemesine. Bu istekten saatler sonra kabul edildi ve o günden sonra da bir daha gören duyan olmadı.  O günden sonra oldu ne olduysa zaten. Döviz kurları düşmeye başladı, piyasaya güven geldi ve her şeyden önemlisi gündem değişti.
Güvenin artması içinde gereken bütün çalışmalarında yapılacağına dair açıklamalar arka arkaya gelirken faizlerinde arttırılmasına yönelik kararlarda yine arka arkaya gelmiş oldu.  Bu faiz oranlarında yaşanan artışlar piyasada hiç olumlu karşılanmasa da mecburiyetlerin etkisi altında kalmış olduk. Özel olsun Kamu olsun bankalar da açıklanan faiz oranlarının 5-10 puan üzerinde krediler kullandırmaya başlayınca da özellikle ticari firmalarda tepkiyle karşılandı. Hatta TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ‘da bu bağlamda bir basın açıklaması da yaptı. Açıklamalar arka arkaya gelirken hükümet 21.01.2021 tarihli ve 14:00 da faiz oranlarında piyasanın beklentisinden farklı olarak ( Yazıma başladığımda beklentim sabit kalması yönündeydi ve açıklamada aynı şekilde gelmiş oldu.) sabit tutma kararı aldı.


FAİZİN DÜŞÜRÜLMESİNE YÖNELİK HAREKETLER BAŞLAMIŞ OLDU...

Dünya geneline baktığımızda en yüksek faiz oranı maalesef ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nde. Hatta bu hafta Hazinenin ihraç ettiği 3,5 milyar dolarlık tahvile yüksek talep geldiği açıklandı.
Dünyada Euro faizlerinin % 0 olduğu bir ortamda sizler de 5 yıllık tahvile % 4,75, 10 yıllık tahvile % 5,88 faiz verirseniz talebin çok yüksek olması da gayet normaldir.
Paranın yokluğu SEBEP Faiz SONUÇTUR.Serbülent ALTIPARMAK
Finans Danışmanı
 

Bu yazı 423 defa okunmuştur.