Serbülent Altıparmak

Serbülent Altıparmak

serbul[email protected]

YİNE BİR TORBA, YİNE BİR YASA

10 Mayıs 2021 - 17:52 - Güncelleme: 11 Mayıs 2021 - 11:11

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumlar belli oldu. Piyasada ciddi manada nakit krizi var ve bunun düzeltilmesi için ciddi manada tedbirlerin alınması artık gerçekten zaruri hale geldi.
Bugün itibariyle iktidar partisi milletvekilleri tarafından birçok noktada tedbirlerin alınmasına yönelik olarak teklif, mecliste plan ve bütçe komisyonuna gönderildi. Teklifte Salgın sonrası dönemin ekonomik yapılanmasına uygun, sürdürülebilir, güçlü ve kaliteli büyümenin sağlanabilmesi için hazırlanan Ekonomi Reformları Paketi ile makroekonomik istikrarın temini, rekabetçi üretim ve verimlilik artışları, şeffaf öngörülebilir ve HESAP VERİLEBİLİR yönetişim amaçlanmaktadır.
Diyerek yeni teklif sunuldu.
Burada benim gözüme çarpan  3 nokta oldu aslına bakarsanız.
1-Teklifte 18 yaş altının da Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmesi,(Ek Kaynak Olacak)
2-Orta vadeli mali plan ve orta vadeli program belgelerinin orta vadeli program adı altında tek bir belge olacak şekilde düzenlenerek bütçe hazırlık sürecinin daha etkin kılınması. (Hep söylediğimiz Planlar)
3-Mikro ve Küçük ölçekli işletmelerin likidite sıkıntısını karşılamak ve istihdamı desteklemek adına bu işletmelerin ilave olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerinin Hazine destekli kefalet sağlanan ve kamunun doğrudan veya dolaylı olarak hakim sermayedar olduğu bankalardan 30.06.2022 tarihine kadar kullanacakları kredilerde kredi faiz veya kar payı bakiyesinden düşülmesine olanak tanınması.( Burası Çok Önemli )
Bu teklife ayrıca Finansal İstikrar Komitesi kurulması ya da şöyle söyleyelim 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 99. Maddesinde belirtilen Finansal Sektör Komisyonunun kaldırılması konu edilmiştir.
Buradan çıkarımlarımızı yapacak olursak; İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıların çözümünün amaçlanması adına bir çabanın olduğunu görebiliyoruz. Özellikle 3. Maddedeki istihdama yönelik destek paketi 18 Mart tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı yeni gündeme geldi o günden bugüne kadar herhangibir ses çıkmamıştı.
Neydi bu açıklama; işletmelerin ilave her bir personel istihdamı için 100.000-TL ödenecek ve bu 5 personel yani 500.000-TL ile sınırlı olacaktı. Kredinin faizlerinin de esnafa -destek olunması- amacıyla işe alınan bu personeller için ödenecek olan SGK primlerinin bu kredinin faizinden mahsup edilmesi olacaktı. Krediye teminatta malumunuz Kredi Garanti Fonu olacaktı.
Açıklamanın üzerinden yaklaşık 2 ay geçti ve ancak gündeme gelebildi. Gecikmesinin sebebini zaten bir çoğumuz anlıyor ve biliyor neydi cevabı? Maalesef yeterli kaynağın bulunmaması.
17 Günlük tam kapanma benzeri bir kapanma yaşıyoruz. Ülkede kapanmanın oranının %35’lerde kaldığı beyan ediliyor. Gerçekten de dışarıya baktığımızda bu nasıl kapanma diye de sormak gerekiyor. Herke elinde bir poşetle dışarda geziyor.
Ekonomik olarak yeterli derecede tedbirleri almadan bu kararın verilmesi gerçekten bizlerin derin düşüncelere dalmasına sebep oluyor. Hele ki tedbirlerin alındığı ve çeklerin ödemesinin merkezi takas sistemi kapatılarak durdurulmaya çalışılması ise tarifsiz bir uygulamaydı. Ardı arkası düşünülmeden yapılan bu uygulama birçok tüccarın, esnafın büyük sıkıntılar yaşamasına sebep oldu, oluyor ve olacak.
1 Haziran 2021 tarihine kadar da icra takipleri durdu, başlamış olanlarda da durdu. Bu ne demek oluyor? ALACAKLI OLAN SEN BİRAZ BEKLE HİÇBİR ŞEKİLDE ALACAĞINI TAHSİL ETMEYE KALKMA!!!
E peki ne olacak bu esnafın hali? Zaten 1 yıldır zorda, çözüm bulmak için daha da büyük dertlere girdi. Borçlanması arttı ve bankalardan başka da çaresi olmadı. Kredi üzerine kredi aldı. Elinde avucunda ne varsa ya sattı ya da ipotek teminatı verdi. Hasılı yahu bu adamlar hala bir umuttur yaşamak diye yaşamaya devam etme kararı aldı.
Biraz uzun ve karamsar bir tablo karşısında yazdıklarımın hem endişesi hem de üzüntüsünü yaşıyorum.
Uzun yıllardır bu sorunların karşımıza çıkabileceğine dair (Pandemi HARİÇ) en ufak bir eylem planımız olmadı mı?
Kent Türk TV de İftara Doğru programında Sevgili Halime DEMİR hanımefendiye konuk olduğumda da söylemiştim. Neden bu konularda yetkin bilgili liyakatli insanlardan oluşan bir AKİL EKONOMİSTLER VE DANIŞMANLAR grubu oluşturulmadı, oluşturulmuyor? Diye.
Bulamadık mı? Neden LİYAKAT diye bağıra bağıra gezdiğimiz her yerde bizim ve bizim gibilerin sesini duymuyorsunuz?
Gerçi bu torba yasada FİNANSAL İSTİKRAR KOMİTESİ kurulması amaçlanmış umarım LİYAKATLI atamalar yapılır da bir faydası olur.
Bu vesile ile tüm TÜRK ve İSLAM aleminin, özellikle de okurlarımın Ramazan Bayramı’nı kutluyor, sağlıklı ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum.
Kalın sağlıcakla.
Serbülent ALTIPARMAK
Finansal Danışman

Bu yazı 495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum